Op. Dr. Filiz Çataklı

Gebelik Testi

Embriyo Transferi sonrası 12. günde kanda yapılan gebelik testi (beta-hCG) sonucunda gebelik olup olmadığı anlaşılır. Testi pozitif olanlar gerekli olduğu durumlarda 14. gün tekrar ikinci bir gebelik testi için çağırılır. Sağlıklı rahim içi bir gebelikte iki gün sonra kan beta-hCG değeri yaklaşık iki kat artmaktadır. Bu şekilde artış göstermeyen değerlerde, ektopik gebelik (dış gebelik) veya iyi gelişmeyen bir rahim içi gebelik düşünülür. Bazen bir süre sonra kan beta-hCG değeri sıfıra düşer. Buduruma biyokimyasal gebelik denir.

12 ve 14. günlerdeki beta-hCG değerlerinde düzenli artış görüldükten sonra klinik gebelik olarak değerlendirilir ve 2 hafta sonra ilk gebelik ultrasonu için çağırılır. Bu ilk ultrasonda rahim içerisinde gebeliğe ait bir kese olup olmadığı araştırılır. Gebeleğin tekiz, ikiz olup olmadığı bu ilk ultrasonda görülen kese sayısı ile belirlenebilir.

Sponsored Content

Copyright © Op. Dr. Filiz Çataklı | İstanbul Anadolu Yakası Tüp Bebek Tedavisi - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.