Op. Dr. Filiz Çataklı

AMH Nedir?

AMH (Anti Müllerian Hormon) yumurtalıktaki antral follikül aşamasındaki yumurtalar tarafından üretilir ve AMH nın kandaki düzeyi, direk antral follikül yani yumurta sayısıs ile doğrudan ilişkilidir. Kanda AMH seviyesi düşükse yumurta sayısı azalmıştır. Bu da doğurganlık sürecini etkiler ve bayanların gebe kalabilmek için önünde daha ne kadar vakti olduğunu gösterir. Fertilite yani doğurganlık testi olarak da adlandırabileceğimiz bu hormonun kanda ölçümü en doğru sonucu vermektedir.

AMH’nın Kan Değerleri

Optimal Ferrtilite 4 – 6,8 ng/ml
Yeterli Fertilite 2,2 – 4 ng/ml
Düşük Fertilite 0,3 – 2,2 ng/ml
Çok düşük Fertilite 0,0 – 0,3 ng/ml
Yumurtalıkların Aşırı Uyarılma Riski (PCO) > 6,8 ng/ml

AMH nın kandaki seviyesi , adet döngüsünde herhangi bir değişiklik göstermez. İstediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Tek bir ölçüm yeterlidir.

Çok eskiden beri ‘Yumurtalık Rezervini’ anlamak için kanda bakılan bir diğer hormon FSH dır. FSH seviyesi AMH kadar güvenli değildir. FSH nın adet döngüsü içerisinde değerleri değişir. Bu yüzden yumurtalık rezervini değerlendirmek için adetin 2 veya 3. Günü yani folliküler fazda yapılması gerekir. AMH yı yaptırmak içinse böyle bir zaman dilimine gerek yoktur. Adetin herhangi bir döneminde hatta adet dönemi geciktiği zaman da değeri hep sabit kalmaktadır.

Doğurganlığın değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinin ölçülmesi, menopoz yaşının saptanmasında altın standart AMH ölçümüdür.

Sponsored Content

Copyright © Op. Dr. Filiz Çataklı | İstanbul Anadolu Yakası Tüp Bebek Tedavisi - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.