Op. Dr. Filiz Çataklı

Emriyo Transferi Sonrası İstirahat Süresi

  • Anasayfa
  • Emriyo Transferi Sonrası İstirahat Süresi

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferinden sonra ne kadar sure istirahat edilmesi gerektiği anne adayları tarafından en cok sorulan sorudur. Transfer edilen embriyonun düşeceği kaygısı ile hareket etmeye korkarlar. Ancak 20 yılı aşkın süredir yapılan tüm bilimsel çalışmalarda embriyo transferi sonrası yapılan uzun yatak istirahatinin gebelik oranlarında hiç bir artışa neden olmadığı, hatta 24 saati aşan istirahatin gebelik oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir. Bunun iki sebebi olabilir. Birincisi uzun sure yatağa bağlanmanın anne adayı üzerinde yarattığı stres, ikincisi ise kan dolaşımının azalmasıdır.
Bir saatten kısa sureli istirahat gebelik oranlarını azaltmamaktadır. Bununla birlikte anne adaylarının kaygısını göz önünde bulundurarak tüp bebek merkezlerinde bir saat yatak istirahatı uygulamaktayız.
Rahim içi gebelik için her ay embriyonun yapışması için kuş tüyü bir yastık gibi hazırlanmaktadır. Gebelik olmadığı taktirde kan yoluyla atılan doku işte bu yataktır. Tüp bebek tedavisi esnasında bu yatağın cok daha sağlam olması için bazı hormonlarla desteklemekteyiz. Rahimin içerisi bir boşluk değildir, bu yatağı oluşturan dokular birbiri ile temas halindedir. Transfer ettiğimiz embriyo ancak mikroskop altında görülebilen micron boyutundadır ve hiç merak etmeyin o dokunun içinden düşmez.
Normal yolla ilişki sonucunda oluşan hiç bir gebelikte böyle bir istirahat söz konusu değildir, sosyal hayatlarına aynı şekilde devam etmektedirler.

Sevgili anne adayları size önerim; Embriyo tarnsferi sonrası bulunduğunuz merkezde bir saat yatak istirahati yeterlidir. Evinize gittikten sonra yatmanıza gerek yoktur. 24 saat ev içinde rahatça dolaşıp, tv seyredip keyif yapabilirsiniz. Sonraki günlerde ağır kaldırmaktan kaçınarak günlük sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.
 

Sponsored Content

Copyright © Op. Dr. Filiz Çataklı | İstanbul Anadolu Yakası Tüp Bebek Tedavisi - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.