Op. Dr. Filiz Çataklı

Embriyo Transferi Sonrası Cinsel İlişki

  • Anasayfa
  • Embriyo Transferi Sonrası Cinsel İlişki

Tüp bebek tedavisi sonrası haliyle çiftler embriyoya zararı dokunacağını düşünüp cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Cinsel ilişkide orgazm sırasındaki rahim kasılması ile tutnmuş embriyonun düşeceğini düşünmekteler.

Yapılan araştırmalar, transfer sonrası girilen ilişkinin gebelik şansını azaltmadığını göstermiştir. Hatta transferden 2 gün sonra girilren ilişkinin gebelik oranlarını arttırdığına dair kapsamlı bir çalışma mevcuttur. Bu çalışmaya gore erkeğin menisindeki bazı faktörler kadının bağışıklık sistemini baskılayıp embriyonun reddedilmesini engellemektedir.

Genelikle çiftler gebelik olmadığı taktirde kendilerini suçlayacak binbir türlü bahaneler bulur. Suçu once kendilerinde ararlar, sonra doktoru merkezi sorgularlar. Bu son derece normaldir. Keşke ilişkiye girmeseydik bak kendi zevkimiz için gebelik olmasına engel olduk gibi saplantıları olur. Bu durumda biz doktorlar, sebebin bu olmadığını ne yazıkki ispat edemeyiz, böyle bir tıbbi araştırma şansımız yoktur.

Sonuç olarak, çiftlerin de içinin rahat etmesi için ‘ilişkiye girmeyin’ demek hem doktoru hem çiftleri rahatlatır. Herkes sorumluluktan kurtulur. Soru işaretleri kalkar. Çoğu merkezin de yaptığı da budur. Benim önerimi sorarsanız; Olduki ilişkiye girdiniz, korkmayın, bilimsel yayınlarda gebeliği önlediğine dair kesinlikle hiç bir veri yok. Gebeliğe zarar vercek diye ilişkiden kaçınıyorsanız bunun da bir zararı yok. İçiniz nasıl rahat edecekse onu yapın.

Sevgilerimle, OP.DR.FİLİZ ÇATAKLI
 

Sponsored Content

Copyright © Op. Dr. Filiz Çataklı | İstanbul Anadolu Yakası Tüp Bebek Tedavisi - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.