Op. Dr. Filiz Çataklı

Sıkça Sorulan Sorular

Omurga Hastalıklarıyla ilgili merak edilenler

Hepatit B hastası Tüp bebek yaptırırsa çocuğu korumak için bebeğe immün globulin ve aşı uygulanır.
Her tüp bebek merkezinde ne yazıkki dondurma işlemi yapılamıyor.Aslında her merkezin bunu yapabiliyor olması gerekmektedir, çünkü özellikle bol yumurtası olan PCO hastalarında çok iyi kalitede embryolar elde ediyoruz ve transfer edilen embryolardan arta kalan son derece iyi kalitedeki embryolar eğer dondurulmazsa çöpe gitmektedir.
Erkek kısırlığında bir devrim sayılan mikroenjeksiyonla sperm sayısı ve hareketliliği az olan veya spermlerinde şekil bozukluğu olan erkeklerde çocuk sahibi olabiliyor. Yardımcı üreme uygulamalarında, sperm hücrelerinin herhangi bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında, yeni bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılıyor. Mikroenjeksiyon tekniği ortaya çıkmadan önce, şiddetli erkek kısırlığı durumlarında kullanılan ilaç tedavilerinin ve varikosel ameliyatlarının ne kadar etkili olduğu hiçbir zaman tam olarak açıklanamadı. Günümüzde uzmanlar bu tedavilerin şiddetli erkek kısırlığı olarak nitelenen durumlarda yeri olmadığını ve artık kullanılmaması gerektiğini ifade ederler.
Sperm sayısı 5 milyon/mL den fazla olanlarda Konvansiyonel IVF veya ICSI , sperm sayısı 5 milyon/mL den az olanlarda ICSI yapılmaktadır.Sperm sayısı çok az da olsa tüp bebek yapılabilinir.
Daha önce TESE yapılıp sperm bulunamamış kişilerde , tekrarlayan denemede sperm bulunma ihtimali çok çok düşüktür. Bulunsa bile testislerden bulunan olgunlaşmamış sperm hücreleri ile bugüne kadar kesin bir gebelik yoktur. Bunu iddia eden merkezler şüphe ile karşılanmaktadır.
Embryo transferinden 1-2 saat sonra hasta evine gidebilir. Daha uzun süre yatak istirahatinin gebelik şansını arttırıcı etkisi olmadığı saptanmıştır. İlk 24 saatte ev istirahati yeterlidir, daha sonra normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Gebelik test sonucunu öğreninceye kadar aşırı sportif attivitelerde ve cinsel ilişkide bulunmamanız gerekmektedir.
Azospermik Erkeklerde Sperm Arama Yöntemleri: MESA: Mikro cerrahi epididimal sperm aspirasyonu PESA: Perkütan testiküler sperm aspirasyonu TESA : Testiküler sperm aspirasyonu TESE: Testiküler sperm extrasyonu.
Hepatit B hastaları tüp bebek tedavisi yaptırabilirler.Bebeğe doğum sırasında bulaşabileceğinden bebek doğar doğmaz onu korumak için bebeğe immün globulin ve aşı uygulanır.
Bu uygulama Türkiyede tıbbi etiğe aykırı olduğundan dolayı yönetmelikler tarafından yasaklanmıştır. Teknik olarak embriyo transferi öncesi uygulanan preimplantasyon genetik tanı (PGD) yöntemi ile embryonun cinsiyetini belirlemek ve sadece istenen cinsiyetteki embryoları transfer etmek mümkündür. Ancak cinsiyet gözeten hastalıklarda tıbbi gereklilikler varsa uygulanabilir. (örneğin hemofili)
Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması yeterli sayıda kaliteli yumurta hücresi elde edebilmektir. Yumurta gelişimini sağlamak amacıyla çeşitli hormon preparatları kullanılmaktadır. Yardımcı üreme tekniklerinde bu ilaçların kullanılmasının nedeni daha çok yumurta ve embriyo elde ederek bu embryoların içinden en iyi kalite de olanları seçip gebelik şansını arttırmaktır. Artan embryolar ise dondurularak ileride kullanılmak üzere saklanabilir.

Sponsored Content

Copyright © Op. Dr. Filiz Çataklı | İstanbul Anadolu Yakası Tüp Bebek Tedavisi - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.